Citaj mi
petak, 19. jun 2026.
PUŠTENA U RAD MAGNETNA REZONANCA U VRŠCU: VELIKI DAN ZA ZDRAVSTVO JUŽNOG BANATA
PUŠTENA U RAD MAGNETNA REZONANCA U VRŠCU: VELIKI DAN ZA ZDRAVSTVO JUŽNOG BANATA

Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti ''Dr Slavoljub Bakalović'' Vršac nastavlja da unapredjuje kvalitet i dostupnost zdravstvenih usluga uvodjenjem savremenih dijagnostičkih metoda. Puštanjem u rad uredjaja za magnetnu rezonancu napravljen je značajan iskorak u razvoju ustanove i stvoreni su uslovi za pružanje još kvalitetnije i efikasnije zdravstvene zaštite pacijentima iz Vršca, Južnog Banata i šireg regiona. Nabavka i instalacija uredjaja realizovani su u okviru projekta ''Rana dijagnoza - Živeti dobro s demencijom'' (LIWELL), koji se sprovodi kroz Interreg IPA program Rumunija - Srbija, a koji je sufinansirala Evropska unija. Zahvaljujući ovom projektu, bolnica je dobila savremenu dijagnostičku opremu koja će doprineti bržem i preciznijem postavljanju dijagnoza, posebno u oblasti neuroloških, psihijatrijskih i drugih oboljenja. Postavljanjem magnetne rezonance, ustanova dodatno osnažuje svoju ulogu regionalnog centra zdravstvene zaštite, sa ciljem da pacijentima obezbedi dostupnije, kvalitetnije i savremenije usluge u skladu sa najvišim standardima medicinske prakse. Današnjoj svečanosti prisustvovali su predstavnici Ministarstva Ministarstava za evropske integracije, Pokrajinske vlade, Grada Vršca, zdravstvenih ustanova, partneri na projektu iz Republike Rumunije, kao i brojni gosti i saradnici ustanove, koji su zajedno obeležili završetak jednog od najznačajnijih projekata prekogranične saradnje u oblasti zdravstva na ovom području. Kabinet za magnetnu rezonancu, zvanično su otvorile gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović i direktorka Specijalne bolnice Dr Jelena DJokić.

"Danas prisustvujemo dogadjaju koji ima veliki značaj ne samo za Specijalnu bolnicu za psihijatrijske bolesti „Dr Slavoljub Bakalović", već i za čitav Južni Banat. Puštanjem u rad magnetne rezonance, Vršac dobija jedan od najvažnijih dijagnostičkih aparata savremene medicine. To znači bržu, precizniju i dostupniju dijagnostiku za naše gradjane, manje odlazaka u druge gradove i više sigurnosti kada je zdravlje u pitanju. Ovo je ujedno i prvi uredjaj za magnetnu rezonancu u vlasništvu jedne državne zdravstvene ustanove na području našeg regiona, što predstavlja veliki iskorak i potvrdu da se zdravstveni sistem u Vršcu razvija u pravcu koji gradjani očekuju i zaslužuju. Posebne čestitke upućujem rukovodstvu i zaposlenima Specijalne bolnice „Dr Slavoljub Bakalović", koji su još jednom pokazali sposobnost da uspešno pripreme i realizuju jedan složeni medjunarodni projekat. Vrednost projekta meri se milionima evra, ali njegov stvarni značaj ogleda se u tome što će rezultate ovih ulaganja osećati hiljade gradjana u godinama koje dolaze. Želim da istaknem i da je ovo primer kako jedna ustanova, uz podršku Ministarstva zdravlja, Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i Pokrajinske vlade, može sopstvenim kapacitetima, znanjem i vizijom da obezbedi investicije koje menjaju kvalitet zdravstvenih usluga. Kada govorimo o zdravstvu u Vršcu, možemo sa ponosom da kažemo da je pred nama period velikih ulaganja i razvojnih projekata. Neki od njih su već u realizaciji, a neki nas tek očekuju, ali je izvesno da će upravo oni obeležiti naredne decenije i značajno unaprediti kvalitet zdravstvene zaštite za sve naše gradjane. Zato danas ne obeležavamo samo puštanje u rad jednog aparata. Danas slavimo znanje, posvećenost, odgovornost i viziju ljudi koji su prepoznali potrebe svog vremena i stvorili uslove da naši sugradjani dobiju zdravstvenu uslugu kakvu zaslužuju. Hvala svima koji su učestvovali u realizaciji ovog projekta i želim da ova magnetna rezonanca dugi niz godina bude u službi zdravlja i dobrobiti svih gradjana Vršca i čitavog regiona." poručila je u svom obraćanju gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović.

Dr Jelena DJokić, direktorka bolnice, istakla je da današnji dan predstavlja poseban istorijski trenutak za ustanovu, jer dogadjaj kojim se obeležava puštanje u rad uredjaja za magnetnu rezonancu predstavlja značajan korak napred, ne samo za bolnicu, već i za celokupan zdravstveni sistem Južnog Banata:

"Posebno mi je zadovoljstvo što se ovaj važan trenutak ostvaruje kroz projekat ''Rana dijagnoza - Živeti dobro s demencijom'' (LIWELL), koji Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti ''Dr Slavoljub Bakalović'' Vršac realizuje kao vodeći korisnik, u partnerstvu sa Okružnom bolnicom za urgentnu medicinu Rešica. Projekat se sprovodi u okviru Interreg IPA programa Rumunija - Srbija, nosi JEMS šifru RORS00013 i realizuje se u periodu od 22. decembra 2023. godine do 21. juna 2026. godine. Ovaj projekat sufinansirala je Evropska unija, omogućivši da ideje pretvorimo u konkretne rezultate, a planove u stvarna unapredjenja zdravstvene zaštite za gradjane Srbije i Rumunije. Ukupna vrednost projekta za Specijalnu bolnicu za psihijatrijske bolesti u Vršcu iznosi 2.957.427,63 evra, od čega je 2.513.813,48 evra obezbedjeno kroz sufinansiranje Evropske unije. Ova sredstva omogućila su realizaciju značajnih infrastrukturnih ulaganja, unapredjenje uslova rada i razvoj novih kapaciteta koji će ostati na raspolaganju generacijama koje dolaze. Projekat je za bolnicu imao poseban značaj jer je obuhvatio dogradnju novog dela postojećeg CT/RTG kabineta i stvaranje svih neophodnih uslova za instalaciju savremenog uredjaja za magnetnu rezonancu. Pored infrastrukturnih radova, projekat uključuje i kampanje podizanja svesti, stručne konferencije, edukacije i aktivnosti usmerene na unapredjenje znanja i razmenu iskustava medju zdravstvenim radnicima. Magnetna rezonanca predstavlja jednu od najznačajnijih dijagnostičkih metoda savremene medicine. NJena primena omogućava izuzetno precizno i rano otkrivanje brojnih neuroloških, psihijatrijskih i drugih oboljenja, bez izlaganja pacijenata jonizujućem zračenju. U oblasti mentalnog zdravlja i neurodegenerativnih bolesti, posebno kod osoba sa sumnjom na demenciju, ovakva dijagnostika ima neprocenjiv značaj za pravovremeno postavljanje dijagnoze i planiranje adekvatnog lečenja. Poseban značaj ovog projekta ogleda se u činjenici da do sada na području ovog dela Južnog Banata nije postojao uredjaj za magnetnu rezonancu u javnim zdravstvenim ustanovama. Gradjani su bili prinudjeni da na ovu vrstu pregleda odlaze u druge gradove, često čekajući duže termine i snoseći dodatna opterećenja. Danas menjamo tu sliku. Danas stvaramo uslove da savremena dijagnostika bude dostupnija, bliža i efikasnija za sve naše sugradjane. Ovaj uspeh ne pripada samo bolnici. On pripada svim gradjanima koji će imati korist od unapredjenih zdravstvenih usluga. Pripada svim zdravstvenim radnicima koji će imati bolje uslove za rad i stručno usavršavanje. Pripada i ideji evropske saradnje koja pokazuje da zajedničkim snagama možemo postići više nego pojedinačno" istakla je tokom pozdravnog govora Dr DJokić.

Obraćajući se prisutnima, vršilac dužnosti pomoćnika ministra za evropske integracije Nemanja Martinović istakao je značaj evropskih fondova i prekograničnih programa saradnje kao važnog instrumenta za razvoj lokalnih zajednica i unapredjenje javnih usluga. On je naglasio da je Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti „Dr Slavoljub Bakalović" jedna od ustanova koja već godinama uspešno koristi mogućnosti koje evropski fondovi pružaju, realizujući projekte koji donose konkretne koristi gradjanima i zdravstvenom sistemu. Martinović je podsetio da se kroz evropske programe širom Srbije finansiraju brojni razvojni projekti u različitim oblastima, od infrastrukture i zaštite životne sredine do zdravstva, obrazovanja i socijalne zaštite, ističući da upravo ovakvi projekti pokazuju koliko je važno prepoznati i iskoristiti dostupne mogućnosti medjunarodne saradnje. Prema njegovim rečima, projekat LIWELL predstavlja dobar primer kako se evropska sredstva mogu uspešno staviti u službu unapredjenja kvaliteta života gradjana i razvoja zdravstvenih ustanova.

Ovim projektom Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti „Dr Slavoljub Bakalović" Vršac napravila je još jedan važan korak u svom razvoju i potvrdila sposobnost da uspešno realizuje složene medjunarodne projekte od velikog značaja za gradjane. Posebnu vrednost predstavlja činjenica da je ovo prvi uredjaj za magnetnu rezonancu u regionu u vlasništvu javne zdravstvene ustanove, čime su stvoreni uslovi za značajno unapredjenje dijagnostike i zdravstvene zaštite stanovništva Južnog Banata. Realizacijom ovog projekta bolnica nastavlja put modernizacije, jačanja stručnih kapaciteta i razvoja novih zdravstvenih usluga, potvrdjujući svoju ulogu jedne od vodećih zdravstvenih ustanova u regionu.

Ostavite svoj komentar:
Ime:
Email:
Komentar:
Upišite brojeve::
  • Oglasna tabla Grad Vršac
  • Kanalizaciona mreža - Gudurica i Veliko Središte
  • Pametna prekogranična otpornsot u vanrednim situacijama
  • AI ZA SVAKOGA: Razumevanje i primena veštačke inteligenciјe u svakodnevnom životu i budućnosti
  • Imaš pravo
  • gik
  • parking
  • egradjanin
  • softgreen
  • Interesovanje za vakcinu
  • banner-eVrtic.jpg
  • Uzmi racun i pobedi
  • Водич кроз мере подршке развоју иновативне привреде
  • banner-Covid19.jpg
  • banner_Uvid
  • Podrška socijalnoj  inkluziji  Roma  u Vršcu
  • komasacijaLAT.jpg
  • informator
  • banner_prenos
  • Portal bezbednosti saobracaja
  • E uprava
  • Građanski vodič  kroz odluku o budžetu
  • Registracija stambenih zajednica
  • Registracija stambenih zajednica
  • Objedinjena procedura
  • LAP